46th Exhibition Awards

Here are the awards for the 46th Smethwick Photographic Society International Exhibition of Photography 2020/2021

Thank you all for a wonderful submission of beautiful images and congratulations to the award winners.

Download the PDF list HERE

PDI Open Colour Awards

PSA Gold Medal

Storm Force, Tinside Lido – Michael Longhurst ARPS – England

FIAP Gold Medal

Walking in the Desert – Jijun Sun EFIAP/b PPSA GMPSA – China

GPU Gold Medal

The Changeling – Sharon Prenton Jones ARPS EFIAP/p DPAGB ABPE – Wales

PAGB Gold Medal

In and Out – Adrian Peter Donoghue – Australia

SPS Gold Medal

Five Swans over Frosty Valley – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3 – England

PSA Silver Medal

Dot – Mike Sharples MPAGB ARPS MFIAP ABPE – England

FIAP Silver Medal

Schlittenhunderennen – Josef Kastner MVoeAVr – Austria

GPU Silver Medal

Bandits – Colin Bradshaw DPAGB BPE4* – England

PAGB Silver Medal

Carnage at the Last – Gerald Henry CPAGB – Wales

PAGB Bronze Medal

Water Nymph – Lynda Haney AFIAP BPE5* DPAGB – England

Roger Hance Silver Medal

Tunnel of Terror – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

Jenny Hibbert Silver Medal

Verfolgungsjagd – Josef Kastner MVoeAVr – Austria

Barry Mead Medal

Drink is My Refuge – Peter Siviter EFIAP DPAGB – England

PSA Ribbon

Protector of the North – Andrea Hargreaves MPAGB EFIAP/b BPE3* – England

Preparing the Bristolian – David Wheeler FRPS EFIAP/p MFIAP DPAGB – England

Contrasting Styles – Alan Young FRPS EFIAP/p DPAGB BPE5* – England

FIAP Ribbon

Flying Cloth – Manfred Karner – Austria

The Opportunists – Lynne Morris AFIAP MPAGB AWPF FBPE – Wales

Icelandic Farmers Wife – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

GPU Ribbon

Chaz Davies – Robert Fox – England

Black Devil – Sonja Vander Meulen AFIAP – Belgium

Alley Lady – Chrissie Westgate FRPS – England

PAGB Ribbon

I Eat Snake – Sherman Cheang GEPSS EFIAP/b E.CPE A.APS – Macao

Vampire Hunter – Martin Janes BPE3* – England

Competition – Adrian Lines EFIAP MPAGB – England

SPS Ribbon

Determined Hurdler – Peter Adams BPE3* AIPF – Northern Ireland

Leader – Dave Bowen MPAGB EFIAP FBPE – England

Missed Tackle – Harish Chavda MPAGB – England

C2 Through the Gate – Malcolm Cook – England

Fountain of Youth – Adrian Peter Donoghue – Australia

Josh Robinson – Robert Fox – England

Desperate Times – Peter R Gennard MFIAP EFIAP/d1 – England

Winning Try – Graham Glendinning – Wales

Dinner’s Ready – Bill Hall AFIAP DPAGB FBPE – England

Freyas Garden – Andrea Hargreaves MPAGB EFIAP/b BPE3* – England

Born to Ride – Bruce Harley CPAGB – Scotland

Wheel Chair Racer – Duncan S K Hill EFIAP/D1 MPAGB BPE5* – England

Hannah Powell Lift – Tom Jones DPAGB BPE3* – England

Pensive Schoolboy – Sue Moore FRPS MPAGB – England

BMX Rider – Norman O’Neill EFIAP DPAGB BPE5* – England

PDI Open Monochrome Awards

PSA Gold Medal

From Above – Adrian Peter Donoghue – Australia

FIAP Gold Medal

Aquile’s Try – Harish Chavda MPAGB – England

GPU Gold Medal

Archibald Attacks on the Outside – Chris Mowatt LRPS DPAGB BPE4* EFIAP – England

PAGB Gold Medal

Vestrahorn Mono – Hugh O’Connor – Ireland

SPS Gold Medal

My Noodles – Sherman Cheang GEPSS EFIAP/b E.CPE A.APS – Macao

PSA Silver Medal

3 Black Cylinders – Ross McKelvey MPAGB FBPE EFIAP/p MFIAP – Northern Ireland

FIAP Silver Medal

The Archer – Roger Bradshaw BPE3* – England

GPU Silver Medal

Hare Portrait – George Reekie DPAGB ABPE – England

PAGB Silver Medal

Naturmort 4 – Mladen Milanov AFIAP – Bulgaria

PAGB: Bronze medal

Curious Faces_0539 – Dilip Desarker EFIAP – India

PAGB Bronze Medal

Sophie – Peter Siviter EFIAP DPAGB – England

Gabriel O’Shaughnessy Medal

Consoling Touch – Eion Johnston FRPS DPAGB EFIAP/d1 BPE3* – Scotland

Richard Spurdens Medal

Headline – Anne Given DPAGB EFIAP BPE4* LIPF – Northern Ireland

Clive Tanner Medal

Gypsy Rider – Christine Widdall MPAGB FBPE EFIAP APAGB – England

PSA Ribbon

The Explorer – Adrian Peter Donoghue – Australia

A Longing Look – Tony Mulvenna LRPS BPE1* – Northern Ireland

Side Car – Serge Ninanne – Belgium

FIAP Ribbon

Lubrication – Adrian Lines EFIAP MPAGB – England

Release – David Lloyd – England

Resting Lynx – Tracey Lund ARPS AFIAP CPAGB BPE1* – England

GPU Ribbon

In the Space of Lines – Cezary Dubiel EFIAP/d1 AV-AFIAP AFRP FAPU – Poland

Wild Ox Crossing River1 – Jie Fischer – China

Nuns on a Mission – Maria Macklin – England

PAGB Ribbon

Twist & Turn-2 – Warren Alani ARPS DPAGB AFIP BPE***** – England

Mono Kallisha – Sue Critchlow ARPS DPAGB BPE3* – England

Glasgow Armadillo – David Moyes AFIAP – Scotland

SPS Ribbon

Great White Egret – Kath Aggiss BPE4* – England

Goring the Cowboy – Betty Chan – Canada

Yearning – Yanben Feng – China

Like Father – Lorraine Hardy AFIAP BPE3* CPAGB – England

The Penetence of Scarlet – Paul James – Wales

Derek – David Glyn Jones – England

A1 Final Sprint – Luis Leandro Serrano MFCF5* MCEF – Spain

Speak Quietly M – Thi Ha Maung – Myanmar

Viaduct 1 – Drago Metljak EFIAP/b – Slovenia

At Rest – John Scotten ARPS DPAGB BPE3* – England

Pondering – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

Vestrahorn – Lindsay Southgate LRPS – England

L’innocence – Luc Stalmans EFIAP EPSA – Belgium

Bending It – Jennifer Willis LRPS AFIAP BPE2* QPSA – Northern Ireland

Newham Lead Cambridge – Alan Young FRPS EFIAP/p DPAGB BPE5* – England

PDI Nature Awards

PSA Gold Medal

Peucetis Formosensisgaga – Ling Jyi Chao – Taiwan

FIAP Gold Medal

Dugon – Josef Kastner MVoeAVr – Austria

GPU Gold Medal

Female Blue Morph Arctic Fox – Richard Kay ARPS – England

PAGB Gold Medal

Time for Young Male to Leave – David Charles Atkinson – England

SPS Gold Medal

Arctic Fox Squabble – Tracey Lund ARPS AFIAP CPAGB BPE1* – England

PSA Silver Medal

Food time – Anna Almen – Sweden

FIAP Silver Medal

Sharing – Marcus Kam – Malaysia

GPU Silver Medal

Starlings Squabble – Sue Critchlow ARPS DPAGB BPE3* – England

PAGB Silver Medal

Female Mountain Hare – Ian Mitchell ARPS EFIAP MPAGB BPE2* – Scotland

PAGB Bronze Medal

The Rat Catcher – John Formstone – England

Roger Hance Silver Medal

Hen Pheasant – Helen Webb CPAGB – England

Jenny Hibbert Silver Medal

Let Go of My Tail! – Mary Gillian Fish CPAGB – England

Barry Mead Medal

Dipper with Lavae – John Coe BPE3* – England

SPS Member Medal

Short Eared Owl – David Myles – England

PSA Ribbon

Cayote – David Glyn Jones – England

Short-eared Owl Hunting 2935 – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3 – England

Epinephelus Marginatus-grouper – Arnaud Lenoir – France

FIAP Ribbon

Bullseye – Rick Mei – United States

Quarrelsome Siskins – Graham Pears DPAGB – England

GPU Ribbon

Juvenile Grey Heron – Trevor Hunter BPE5* DPAGB EFIAP – England

Wasp Carrying Larva – ASHOK KUMAR – India

FIAP Ribbon

Hawfinch dispute – Jamie Macarthur DPAGB – England

GPU Ribbon

Hawfinch dispute – Jamie Macarthur DPAGB – England

PAGB Ribbon

Keep Warm – Sherman Cheang GEPSS EFIAP/b E.CPE A.APS – Macao

Giant Otter with Fish – Ted Clements CPAGB – England

Backlit Mountain Hare – Graham Pears DPAGB – England

SPS Ribbon

Anhinga with Fish – Victoria Andrews LRPS BPE3* DPAGB – England

Hen Pheasant in Rain – Dave Bowen MPAGB EFIAP FBPE – England

Crested Grebe Courtship – Dave Bowen MPAGB EFIAP FBPE – England

Posing Plover – Chris Briggs CPAGB BPE3* – Scotland

Vapourer Moth (Flightless) Ovipositing – Trevor Davenport ARPS DPAGB ABPE – England

Glossy Ibis Tossing Grub – Tim Downton ARPS DPAGB – England

Clouded Yellow Butterflies – Tim Hearn AFIAP CPAGB – England

Snow Leopard Jump – Duncan S K Hill EFIAP/D1 MPAGB BPE5* – England

My Eggs Yellow Lapwing – ASHOK KUMAR – India

Pink 28 – Guek Cheng Lim – Malaysia

Eastern Lubber Grasshopper on dry grass – Stan Maddams LRPS CPAGB BPE2* – England

Wet Wild Pine Marten – Ian Mitchell ARPS EFIAP MPAGB BPE2* – Scotland

About to Be Mugged – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

Grizzly Cubs Playfighting – Steve Smith – Canada

After You – Jennifer Willis LRPS AFIAP BPE2* QPSA – Northern Ireland

PDI Scapes Awards

PSA Gold Medal

Black Rock Cottage in Winter – Chrissie Westgate FRPS – England

FIAP: Gold medal

Industrial Waterways – Mark Kerridge – England

GPU Gold Medal

Church on the Marsh – Gill Jones – Wales

PAGB Gold Medal

Fluid Flow – Malcolm Cook – England

SPS Gold Medal

Media City – David Moyes AFIAP – Scotland

PSA Silver Medal

Over the Hill and Far Away – Robert Quig DPAGB EFIAP – Scotland

FIAP Silver Medal

Remaining Leaves – Lajos Nagy GMPSA EFIAP/D3 – Romania

GPU Silver Medal

Rotterdam – Hans Lahodny – Austria

PAGB Silver Medal

Buchaille River – Adrian Lines EFIAP MPAGB – England

PAGB: Bronze medal

Haukland Sunset – Calvin Downes EFIAP/g BPE3* – England

Gabriel O’Shaughnessy Medal

Findhorn Valley – Tim Downton ARPS DPAGB – England

Richard Spurdens Medal

Hamnoy – Sue Critchlow ARPS DPAGB BPE3* – England

Clive Tanner Medal

Lone Tree – Terence O’Connor – England

PSA Ribbon

Golden Dunes – John Chamberlin FRPS MFIAP – England

The Cliffs of Nash Point – Tom Dee – Wales

Blackchurch Rock – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

FIAP Ribbon

Creeping Dunes – Kath Aggiss BPE4* – England

Lake Mead’s Fascinating Coastline – Tony Barker – England

Glencoe, Winter – James Black ARPS EFIAP – Scotland

PAGB Ribbon

Buchaille Etiv Mor Autumn – Ray Grace ARPS DPAGB – England

GPU Ribbon

City of London at Night – Cathy Holgate – England

PAGB Ribbon

Autumn Woodland – Dinah Jayes APRP MPAGB EFIAP – England

Dragon’s Spine – Chun Woo Lee AFIAP – Korea (South)

GPU Ribbon

Autumn Morning, Rydal Water – David Wheeler FRPS EFIAP/p MFIAP DPAGB – England

Magic Sunrise – Oksana Zubach – Ukraine

SPS Ribbon

Shallow Water – Ray Allen – England

African Sky at Night – Victoria Andrews LRPS BPE3* DPAGB – England

Routin Linn – Andy Askey – England

Palouse Farmland – John Chamberlin FRPS MFIAP – England

Millenium Bridge at Night – Kathy Chantler ARPS – England

Natures Torchlight – Malcolm Cook – England

Mayhem at the Lighhouse – Aleks Gjika DPAGB EFIAP – England

Last Light, East Pier, Whitby – Ian Gostelow DPAGB BPE3* ARPS – England

Botallack Mine – Martin Janes BPE3* – England

Eystrahorn – Hugh O’Connor – Ireland

Misty Isles – Robert Quig DPAGB EFIAP – Scotland

Sand Art 18 – Sanjoy Sengupta EFIAP/b GMPSA LRPS – India

Kirkjufell Winter Light – Mike Sharples MPAGB ARPS MFIAP ABPE – England

Interchange, Dubai – John C B Shaw ARPS – England

Buachaille in Winter – Anne Woodington BPE3* DPAGB – Channel Islands

PDI Creative Awards

PSA Gold Medal

The Beauty of Silence – Michael Strapec EFIAP – Ireland

FIAP: Gold medal

Guardians of the Forest – Rachel Domleo – England

GPU Gold Medal

Autumn Whisper – Yuwei Li – China

PAGB Gold Medal

Emotional Outburst 2ND Version – Aage Madsen – Denmark

SPS Gold Medal

Rising seas – Adrian Peter Donoghue – Australia

PSA Silver Medal

The Swan Whisperer – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3 – England

FIAP Silver Medal

Raven Angel – Andrea Hargreaves MPAGB EFIAP/b BPE3* – England

GPU Silver Medal

The Grave Digger – Suzanne Sibley ARPS EFIAP/b DPAGB BPE3* – England

PAGB Silver Medal

Hunny Beez Only Pleeze – Lynne Morris AFIAP MPAGB AWPF FBPE – Wales

PAGB Bronze Medal

Halloween Nightmare – Belinda Buxton BPE2* – England

Roger Hance Silver Medal

The Puppeteer – Peter Siviter EFIAP DPAGB – England

Jenny Hibbert Silver Medal

Rosie – Pat Frewin LRPS DPAGB BPE3* – England

Barry Mead Medal

Fear of the Dark – Michael Strapec EFIAP – Ireland

PSA Ribbon

An ill wind – Adrian Peter Donoghue – Australia

Maid of the Mist – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3 – England

Make a Wish – Lynne Morris AFIAP MPAGB AWPF FBPE – Wales

FIAP Ribbon

The colouring book – Adrian Peter Donoghue – Australia

The Last Stand – Corin Spinks BPE2* – England

Demon Dentist – Christine Widdall MPAGB FBPE EFIAP APAGB – England

GPU Ribbon

A Walk with the Dog – Lynda Mudle-Small ARPS AFIAP – England

Katy’s Kitchen – Derwood Pamphilon ARPS DPAGB EFIAP – England

The Entertainers – Hilary Roberts FRPS MFIAP – England

PAGB Ribbon

The Belief – Harry Buenger EFIAP – Germany

Bellisima 1 – Eddy De Wilde EFIAP/s – Belgium

Sing Little Birdie – Lynda Haney AFIAP BPE5* DPAGB – England

SPS Ribbon

blustery day – Janine Ball ARPS DPAGB BPE3* – England

Broken Time – Harry Buenger EFIAP – Germany

Past Times – Laurie Campbell DPAGB EFIAP AFIAP BPE2* – Northern Ireland

Morbidus – Eddy De Wilde EFIAP/s – Belgium

Sabriel Muse of the Gods – Andrea Hargreaves MPAGB EFIAP/b BPE3* – England

Phoenix Spirit of the Dragon Breath – Andrea Hargreaves MPAGB EFIAP/b BPE3* – England

Angel – Julie Holbeche-Maund ARPS – England

Pennywise – Adrian Lines EFIAP MPAGB – England

Clowning Around – Jane M Lines LRPS MPAGB BPE5* – England

Masked – Denise McDermott – Australia

The poisoned rose – Eileen Murray EFIAP/G DPAGB ABPE – England

Danse Macabre – Sharon Prenton Jones ARPS EFIAP/p DPAGB ABPE – Wales

Who are You – Kim-Pheng Sim EFIAP – Singapore

Follow Me – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

Prim and Proper – Christine Widdall MPAGB FBPE EFIAP APAGB – England

PDI Travel Awards

PSA Gold Medal

Weaver – Paul Tomlinson – England

FIAP Gold Medal

Indian Car Mechanic – Mike Sharples MPAGB ARPS MFIAP ABPE – England

GPU Gold Medal

Turtle Selfie – Pascalis Bennedict – Indonesia

PAGB Gold Medal

Nipping Out in London – Brian McClure EFIAP DPAGB LRPS BPE4* – Northern Ireland

SPS Gold Medal

Argapura Onion Fields – Andreas Yunisantoso AFPSI* – Indonesia

PSA Silver Medal

Market Man Bangladesh – Chrissie Westgate FRPS – England

FIAP Silver Medal

Remebering Che – Warren Alani ARPS DPAGB AFIP BPE***** – England

GPU Silver Medal

Face and Pace of India – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

PAGB Silver Medal

Concentration – Peter McCloskey FRPS – England

PAGB: Bronze medal

Tide of Happiness_1 – Mingzai Su – China

Gabriel O’Shaughnessy Medal

Young Monk – Helen Webb CPAGB – England

Richard Spurdens Medal

Louis Lake – Jiangchuan Tong – China

Clive Tanner Medal

Amazing Trip in the Desert 14 – Yanping Qiu – China

PSA Ribbon

Rousanou 81 – Wolfgang Habringer AFIAP MVOEAV – Austria

Lisbon Trams – Gary Loughran AFIAP LIPF – Ireland

Trio of Eagle Hunters – Sue Oconnell FIPF ARPS EFIAP/d2 DPAGB – England

FIAP Ribbon

Anyone for Rice – Gerry Kerr ARPS EFIAP/s FIPF – Ireland

Green Tea Leaf Harvest 1 – Jeongsoo Ko – South Korea

Schilthorn – Raymond-Paul Zurschmitten CASPhotography – Switzerland

GPU Ribbon

Waiting on the Next Customer – Bruce Harley CPAGB – Scotland

Chai Vendor, Old Delhi – Roger Lickfold LRPS – England

Holy Beggar – Glyn Paton LRPS CPAGB – England

PAGB Ribbon

Wahiba Sand – Mahmood Aljabri EFIAP – Oman

Zabriskie Point – Barrie Glover DPAGB BPE4* ARPS – England

Afternoon Rain – Marilyn Steward ARPS EFIAP/b DPAGB BPE4* – England

SPS Ribbon

Waist Drum Feast 9 – Jianguo Bai – China

Still Open for Business – Paul Burwood LRPS CPAGB BPE1* – England

A moment in space – Tim Evans LRPS – England

Along the Mekong Delta – Bruce Harley CPAGB – Scotland

Passing Out Parade 7805 – Paul Keene FRPS MPAGB MFIAP EFIAP/D3 – England

Kambala Race – ASHOK KUMAR – India

Afternoon – Yuwei Li – China

At the Machine – Judy Smith EFIAP LRPS DPAGB BPE4* – England

Tea Time – Pete Smith DPAGB BPE5 EFIAP ARPS – England

Lighting – Mingzai Su – China

Northern Lights – Frantisek Toth – Slovakia

Prayers – Peter Wyles LRPS CPAGB BPE1* – England

Washing Chores – Peter Yendell LRPS – England

Purse Net – Guoyun Zhang – China

Tribe People 1 – Guoyun Zhang – China